Teaching

Awards

JISC 50 most influential UK Higher Education professionals using social media (awarded October 2015)

Leicester Students’ Union Superstar Award (awarded May 2015)

University of Leicester Teaching Fellowship (awarded January 2014)

Qualifications & Accreditations

Senior Fellow, Higher Education Academy (July 2015)

Postgraduate Certificate in Academic Practice in Higher Education (Distinction, awarded March 2013)

Fellow, Higher Education Academy (November 2012)

Teaching Experience

Senior Lecturer in Social Media & Digital Society, Information School, University of Sheffield, October 2015- present.

I currently convene the following modules:

INF6034 Digital Advocacy (beginning January 2017)

INF6545 Research Methods and Dissertation Preparation (Distance Learning)

I have also contributed lectures in the following modules:

INF6025 Information Governance and Ethics

INF6400 Information Systems and the Information Society

SCS6078 Researching Digital Society

I also supervise PGT dissertation dissertations.

Lecturer in Media and Communication, University of Leicester, England, November 2009 – September 2015.

I convened the following modules:

MS3022 Activism and Protest in the Information Age (2011-2015)

MS3007/8 Undergraduate Dissertation (2012-2015)

MS7012 Postgraduate Dissertation (2011-12)

I also contributed lectures in the following modules:

MS2001 Communication of Politics

MS7002 Contemporary Issues in Media and Cultural Studies

MS7039 Media and Conflict

MS7042 Researching Social Media

MS7302 New Media Concepts and Processes

MS7303 New Media Cultures

 

I regularly contributed towards the teaching of the College of Social Science Research Training workshops, Module A of the Postgraduate Certificate in Academic Practice in Higher Education, and the pre-sessional courses run by the English Language Teaching Unit. I also supervised 18 undergraduate and 90 postgraduate dissertations to completion.

PhD Supervision

I successfully supervised the following students to completion:

Rahma Al Foori (Second Supervisor, awarded subject to completion of minor amendments November 2015)

Faith Kibere (Second Supervisor, awarded subject to completion of minor amendments, March 2016)

Part-Time Lecturer in Politics (Teaching-only), University of Glasgow, January 2007 – January 2010.

I convened the following modules:

Internet and Civil Society (2006-2009)

Media, Conflict and Change (2009)

I also contributed towards the teaching of the Qualitative Methods course in November 2006.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s